SUBMENU

Pionýr

 

Opravdu dobrý tábor

 

   

počítadlo.abz.cz


  

» Oddíly » Pegas » Expedice BORANGO – dobrodružství začíná

Expedice BORANGO – dobrodružství začíná

Detail [›]

Také jste někdy snili o tom, že se vydáte na cestu do neznámých zemí, budete se plavit po mořích, objevíte zapomenutý živočišný druh, najdete pyramidu, rozluštíte hieroglyfy nebo napíšete cestopis? Když sledujeme dokumentární pořady v televizi, v každém z nás se tyhle touhy na chvíli probudí. A kdyby vám někdo nabídl účast v dobrodružné expedici, co byste odpověděli?

Na schůzce 19. září pro nás měli vedoucí připravený dopis v zalepené obálce. Nesměli jsme ho ale otevřít, dokud neřekneme heslo. Rozdělili jsme se na dvě skupiny. Dostali jsme dvě obálky, ve kterých byly mapy s označenými body, papíry s otázkami, vysílačky a tužky. Naším úkolem bylo dojít na místa označená na mapě a najít tam odpovědi na otázky. To vše během 45 minut. Rychle jsme se oblékli a vyrazili do města. Rozdělili jsme si otázky na polovinu, každá skupina plnila jednu část. Byl to hrozný fofr, zpátky do Dřeváku jsme dorazili jen 5 minut před vypršením časového limitu. Pak nás čekalo to nejdůležitější. Za správné odpovědi jsme dostali lístečky s písmeny. Z nich jsme museli poskládat jedno slovo – heslo k získání dopisu. No, chvíli to vypadalo, že žádné slovo z písmen nesložíme. Pak to najednou někoho napadlo – heslo je OBJEVITELÉ! Netrpělivě jsme otevřeli obálku a dopis přečetli jedním dechem. Stálo v něm:

Dobrý den,

přijměte, prosím, naši srdečnou gratulaci. To, že čtete tento dopis, znamená, že jste úspěšně prošli vstupní zkouškou. Co bude následovat dál, už záleží jen na vašem rozhodnutí.

Jmenuji se Andrea Green a pracuji jako regionální manažerka společnosti National Geographic pro oblast střední a východní Evropy. Společnost National Geographic vám jistě představovat nemusím. Byla založena v roce 1888 ve Washingtonu a v současné době je rozšířena po celém světě. Všichni znáte naše přírodovědné pořady a dokumenty z televize či internetu, možná už někteří z vás četli náš časopis, který vychází i v České republice. Objektem zájmu naší společnosti není jen příroda. Chceme lidem přinášet zajímavosti z celého světa – zeměpisné, historické, přírodovědné, novinky z vědy a techniky, chceme představovat lidem zajímavé osobnosti i projekty.

Stále hledáme nové výzvy a tak vznikl i projekt, který bych vám nyní ráda představila. Je zaměřen na děti a mládež, protože si myslíme, že právě v dětství mají lidé největší touhu něco nového poznávat a objevovat. Kdo z vás někdy nesnil o tom, že by cestoval do neznámých zemí jako Marco Polo, že by objevil nový světadíl jako Kolumbus, že by popsal nový živočišný druh nebo objevil nový lék na zatím neléčitelnou nemoc? Lovit krokodýly, plavat se žraloky, odhalit tajemství mayských pyramid… V každém dítěti dřímá objevitel, stačí ho jen probudit, podpořit, a pak, možná, jednou… třeba právě z vás budou jednou naši spolupracovníci – cestovatelé, dokumentaristé, nebo dokonce vědci, objevitelé. Tato myšlenka zrála několik let a nyní dostala konečnou podobu. Vznikl zkušební pilotní projekt EXPEDICE BORANGO. Společnost National Geographic prostřednictvím různých mládežnických organizací ve světě vytvoří výcviková střediska mladých objevitelů. Bude jim zadávat různé úkoly a podporovat je v jejich přirozené touze poznávat a objevovat. Zkušební projekt potrvá v každé zemi jeden školní rok. Pak budou výsledky vyhodnoceny a vedení společnosti rozhodne, jestli má význam v takových aktivitách pokračovat.

Protože oblast mé práce je střední a východní Evropa, dostala jsem za úkol vytipovat zde skupinu dětí vhodnou pro účely projektu. Pocházím z České republiky a ze svého dětství si nejvíc pamatuji letní tábory plné dobrodružství. Má volba tedy byla jasná. Hledala jsem skupinu dětí ve sdružení Pionýr. Dostala jsem pár tipů, projela mnoho internetových stránek, zjistila recenze v místě působení skupin a oddílů. Váš oddíl mi vyšel jako jeden z vhodných kandidátů. Kontaktovala jsem vaše vedoucí a připravila ve spolupráci s nimi vstupní zkoušku. Obstáli jste. A co dál? Chcete se stát členy EXPEDICE BORANGO?

Napište mi vaši odpověď na e-mail: ngs.borango@gmail.com.

Budu se těšit.

 Andrea Green

Regional Manager

National Geographic Society

 Co myslíte, jaká byla naše odpověď? No jasně, bez váhání, jdeme do toho! A těšíme se na všechny úkoly a nové zážitky!