SUBMENU

Pionýr

 

Opravdu dobrý tábor

 

   

počítadlo.abz.cz


  

» O nás » Aktuality » PIONÝŘI NA LEDOVCE

PIONÝŘI NA LEDOVCE

Detail [›]

     Ledová Praha neboli Ledovka je tradiční akce pořádaná spolkem Pionýr (letos byl 18. ročník). Koná se vždy o pololetních prázdninách – proto to označení „ledová“. Během celého víkendu mohou dětské kolektivy s doprovodem dospělých nebo rodiny s dětmi navštěvovat za velmi výhodné ceny nebo zcela zdarma mnohé pražské památky. Pro mimopražské účastníky je zajištěno ubytování v pražských školách. Na celý víkend platí speciální zlevněná jízdenka do MHD za pouhých 60 Kč. 

A jak jsme si užili Ledovku my?

     Z Pionýrské skupiny Mír Domažlice vyrazila do Prahy v pátek 2.2.18 téměř šedesátičlenná výprava. Jeli jsme tentokrát jen na jeden den, protože máme mezi sebou hodně malých dětí, pro které to byl vůbec první výlet do „velkého města“ bez rodičů, a tak jsme si to tentokrát jeli jen tak „oťuknout“.

     První dobrodružství na nás čekalo hned ve vlaku. Místa jsme měli rezervovaná předem, to bylo v pohodě, ale vlak z Domažlic vyjížděl s několika minutovým zpožděním. Pár minut – a co má být? Nic, kdybychom v Plzni nemuseli přestoupit na rychlík Pendolino, o kterém se ví, že na žádný přípoj nečeká a vyráží přesně na čas! Na přestup bychom za normálních okolností měli 9 minut, ale stihneme to? No, dopadlo to dobře, prosvištěli jsme nádražím v Plzni jako vítr a v Pendolinu jsme byli včas. To nejhorší bylo za námi.

     V Praze jsme se na nádraží rozdělili na dvě skupiny. Starší děti z oddílu Pegas a oddíl Rafani se vydali do Jump Arény na trampolíny a dál za poznáváním temné historie Prahy – do muzea mágů a alchymistů a do Muzea tortury a mučicích nástrojů. Ale o tom už jste si mohli přečíst v jiném článku.

     Mláďata z oddílu Pegas věnovala svůj den hračkám. První na řadě bylo Království železnic. Výstava plná vláčků, modelů, domečků, autíček… úplně jsme žasli nad tím, s jakou pečlivostí a do detailů jsou jednotlivé modely a scény vypracované. Všechno se hýbalo, měnilo, rozsvěcovalo a zhasínalo – prostě paráda! Všichni si mohli vyzkoušet, jaké to je řídit vlak, tramvaj nebo autobus. Našli jsme tam dokonce model domažlického nádraží! No a nakonec všichni řádili v dětském koutku plném prolézaček a míčků.

     Se svačinou v ruce jsme se pak vydali tam, kam se všichni těšili nejvíc – do muzea lega. Dvě patra plná kostiček sestavených do neuvěřitelných tvarů. Víte, že se z lega dá postavit téměř věrný model Karlova mostu, Národního divadla, Národního muzea, ale třeba i téměř metrová postavička známého Krtečka? Lego Star Wars, Piráti z karibiku, vikingové, Harry Potter – tolik možností! Rozhodně bylo na co koukat. A kdo nechtěl jen koukat, mohl si přímo v muzeu s kostkami hrát a něco si postavit. A kdo měl s sebou dost peněz, mohl si nějakou stavebnici nebo upomínku koupit na památku.

     Když jsme se na modely dost vynadívali, šli jsme okouknout, jak ty pražské památky vlastně vypadají ve skutečnosti. Vzali jsme to kolem Národního divadla po nábřeží na Karlův most. Zdálky jsme viděli Hradčany i rozhlednu na Petříně. Kousek za Karlovým mostem byl náš další cíl – Muzeum pražských pověstí a strašidel. Huuuu, to bylo strašidelné! To byste museli zažít! Tolik tajemných předmětů, zákoutí, strašidel, sem tam nějaká ta kostra… a když zhaslo světlo, to bylo něco! Strašidelné, ale super!

     Chvilku jsme poseděli, abychom si odpočinuli a vydali jsme se zpátky do centra. Cestou přes Karlův most jsme se dívali na umělce, kteří tam malovali obrázky, hráli na hudební nástroje nebo prodávali ručně dělané šperky. Spolu s davem turistů jsme pak došli na Staroměstské náměstí. „Hele! To je Olaf! A medvěd!“ začaly pokřikovat děti. Ano, postavičky z pohádky Ledové království. No jasně, že jsme se s nimi museli vyfotit. Někteří neodolali lákavé vůni a koupili si trdelník, jiní vybalili svoji svačinu. Poseděli jsme, a když nám začala být zima, popošli jsme kousek dál do Muzea čokolády. Tam jsme sledovali, jak šikovní cukráři vyrábějí z cukrové hmoty lízátka a bonbóny. „To je práce snů, to bych chtěl jednou dělat!“ prohlásil někdo z dětí. Pak nějaká paní vyšla ven a nabízela bonbóny k ochutnání. Tak jsme jí je snědli všechny a šli jsme zase dál. :-) 

     Poslední zastávkou na naší cestě bylo Václavské náměstí, protože… jet do Prahy a nemít fotku u koně, no to nejde! A pak už na nádraží, koupit si nějaké ty hranolky a kuřecí nugetky a šup šup vlakem domů.

     A co se dětem líbilo nejvíc? Lego, samozřejmě. Jezdící schody v metru – hlavně ty nejvíc dlouhé. A stolečky v Pendolinu. A za rok jedeme zas!

Fotografie z akce nalegnete ve fotogalerii.

 

9.2.2018 Dáša Č.